Zał. nr 2 do uchwały nr 37/20
Zarządu ZPRP z dnia 10 września 2020 r.
Zasady dotyczą następujących kategorii wiekowych:
- Juniorów
- Juniorek
- Juniorów Młodszych
- Juniorek Młodszych
- Młodzików
- Młodziczek
- Chłopców
- Dziewcząt
SZCZEGÓŁOWE ZASADY ROZGRYWEK
Postanowienia Ogólne
§1
- Niniejsze zasady dotyczą rozgrywek kobiet, mężczyzn, dziewcząt i chłopców o:
- Mistrzostwo Polski w kategoriach wiekowych Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych;
- Puchar ZPRP Młodzików, Młodziczek.
- Rozgrywki młodzieżowe prowadzone są zgodnie z regułami zawartymi w:
- „Przepisach gry w piłkę ręczną" obowiązujących w ZPRP;
- niniejszych Zasadach;
oraz obowiązują w nich inne uchwały bądź decyzje Zarządu ZPRP i Komisarza Rozgrywek ZPRP dotyczące tych rozgrywek, a w przypadku rozgrywek wojewódzkich — również decyzje Zarządu WZPR.
- Pod pojęciem rozgrywek szczebla centralnego rozumie się rozgrywki w poszczególnych kategoriach wiekowych powyżej szczebla wojewódzkiego.
- Ilekroć w niniejszym regulaminie używa się pojęcia „zawodnik" to rozumie się pod nim również zawodniczkę.
- Użyte w regulaminie poniższe skróty oznaczają:
- — ZPRP - Związek Piłki Ręcznej w Polsce,
- — WZPR - Wojewódzki Związek Piłki Ręcznej,
- — KRO ZPRP - Komisarza Rozgrywek ZPRP,
- — DYR ZPRP - Dyrektor ds. Rozgrywek ZPRP,
- — KS ZPRP - Kolegium Sędziów ZPRP,
- — KD ZPRP - Komisję Dyscyplinarną ZPRP,
- — KO ZPRP - Komisję Odwoławczą ZPRP,
- — ESZR ZPRP - Elektroniczny System Zarządzania Rozgrywkami ZPRP,
- — SMS ZPRP - Szkota Mistrzostwa Sportowego ZPRP.
- Kluby biorące udział w rozgrywkach szczebla centralnego pocztą elektroniczną lub pocztą:
- kierują korespondencję w sprawach rozgrywek bezpośrednio do KRO ZPRP;
- otrzymują od KRO ZPRP pocztą elektroniczną komunikaty i pisma dotyczące rozgrywek.
- Zasady korespondencji pomiędzy klubami uczestniczącymi w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim określają prowadzące je WZPR-y.
Podmiot prowadzący rozgrywki
§2
- Podmiotem prowadzącym rozgrywki jest ZPRP, który może delegować zarządzanie nimi innym podmiotom.
- Na szczeblu wojewódzkim podmiotami zarządzającymi rozgrywkami pod nadzorem KRO ZPRP są właściwe WZPR. Podmiotem zarządzającym rozgrywkami szczebla centralnego jest KRO ZPRP. Kluby uczestniczące w rozgrywkach podlegają w sprawach z nimi związanych bezpośrednio tym podmiotom.
- Bieżące decyzje w sprawach organizacyjno-porządkowych związanych z przebiegiem rozgrywek wojewódzkich podejmują właściwe WZPR-y a na szczeblu centralnym — KRO ZPRP. Podmioty te prowadzą również odpowiednio postępowania dyscyplinarne i wydają decyzje w I instancji w sprawach naruszenia przepisów przez kluby, zawodników, trenerów i pozostałe osoby towarzyszące uczestniczące w rozgrywkach. W trakcie rozgrywek w formie turniejowej, w sprawach naruszenia przepisów i zasad w nich obowiązujących przez ww. uczestników zawodów, decyzje podejmuje delegat ZPRP/sędzia główny delegowany na turniej przez podmiot prowadzący dane rozgrywki, a w przypadku jego nie obecności sędziowie.
- Podmioty prowadzące rozgrywki przekazują do KRO ZPRP informację o wykroczeniach, które są zagrożone karą dyskwalifikacji czasowej bądź dotyczą braku porządku na obiekcie sportowym przed, w trakcie i po zawodach.
- KO ZPRP podejmuje rozstrzygnięcia w II instancji w wyniku odwołania od decyzji evpodmiotów, o których mowa w ust. 2 i 3.
Uczestnicy rozgrywek
§3
- W rozgrywkach szczebla wojewódzkiego mają prawo uczestnictwa wyłącznie drużyny klubów będących członkami zwyczajnymi ZPRP (nie dotyczy rozgrywek Chłopców i Dziewcząt).
- Prawo udziału w rozgrywkach szczebla centralnego posiadają drużyny, które uzyskały zgodnie z niniejszymi zasadami, awans z rozgrywek o których mowa w ust. 1.
Kategorie wiekowe rozgrywek, ich szczeble i fazy
§4
Rozgrywkami młodzieżowymi w poszczególnych kategoriach wiekowych są:
- Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek - dla zawodników urodzonych w latach 2002-2003 i Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych - dla zawodników urodzonych w latach 2004-2005:
- rozgrywki na szczeblu wojewódzkim wraz z barażami;
- na szczeblu centralnym:
- — 1/16 Mistrzostw Polski,
- — 1/8 Mistrzostw Polski,
- — 1/4 Mistrzostw Polski,
- — turniej finałowy Mistrzostw Polski rozgrywany w formule „Final Four";
- Puchar ZPRP Młodzików i Młodziczek - dla zawodników urodzonych w latach 2006-2007:
- rozgrywki na szczeblu wojewódzkim;
- na szczeblu centralnym:
- — 1/16 Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek,
- — 1/8 Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek,
- — 1/4 Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek,
- — turniej finałowy Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek, rozgrywany w formule „Final Four";
- Rozgrywki wojewódzkie w kategorii dziewcząt i chłopców dla zawodników urodzonych w roku 2008 i młodszych.
Zgłoszenia do rozgrywek i udział w nich
§5
- Tryb zgłaszania drużyn i zawodników do rozgrywek szczebla wojewódzkiego ustalają poszczególne WZPR-y z uwzględnieniem jednakże postanowień niniejszych zasad zawartych w § 6 i § 7.
- Tryb zgłoszeń drużyn do rozgrywek szczebla centralnego i związane z tym procedury określone są § 36 — 40.
§6
- Zgłoszenia do rozgrywek dokonuje się do właściwego WZPR pismem podpisanym przez osobę/by upoważnioną/ne do reprezentowania klubu. Zgłoszenie do rozgrywek musi zawierać następujące dane:
- nazwę klubu,
- nazwę drużyny (nie będąca tożsama z nazwą innego podmiotu zarejestrowanego w ZPRP) do stosowania przez podmioty prowadzące rozgrywki,
- adres klubu do korespondencji,
- nr telefonu i faksu, adres poczty elektronicznej oraz ewentualnie strony internetowej,
- nazwiska i imiona oraz nr telefonów osób do kontaktu w sprawach rozgrywek,
- nazwę, adres i telefon obiektu, na którym rozgrywane są zawody.
- W terminie określonym przez odpowiedni WZPR, lecz nie później niż na siedem (7) dni przed rozpoczęciem danych rozgrywek, uczestniczący w nich klub musi wygenerować w ESZR ZPRP alfabetyczną, imienną listę zgłoszeń zawodników z uwzględnieniem postanowień zawartych w § 7 ust. 1.
- Do rozgrywek w danej kategorii wiekowej można zgłosić również zawodników z bezpośrednio niższej kategorii wiekowej.
§7
- W przypadku zgłoszenia przez klub do rozgrywek danej kategorii wiekowej szczebla wojewódzkiego więcej niż jednej drużyny, zawodnicy tego klubu mogą być zgłoszeni wyłącznie do jednej z tych drużyn i uczestniczyć w rozgrywkach tylko w tej drużynie.
- Klub, którego więcej niż jedna drużyna uczestniczyła w danych rozgrywkach wojewódzkich, w przypadku awansu do rozgrywek szczebla centralnego ma prawo dokonania nowego zgłoszenia zawodników do drużyny/n w nich uczestniczącej/cych.
- W przypadku uczestnictwa w rozgrywkach szczebla centralnego w tej samej kategorii wiekowej dwóch drużyn danego klubu, jego zawodnicy mogą reprezentować wyłącznie drużynę, do której zostali zgłoszeni, a zawodnicy drużyny, która odpadła z rozgrywek nie mają prawa występować w drużynie tego klubu, który uczestniczy w kolejnych fazach rozgrywek.
- Klub, którego drużyna nie uczestniczy w rozgrywkach danej kategorii wiekowej z powodu nie prowadzenia tych rozgrywek przez właściwy WZPR, a reprezentowana jest w rozgrywkach seniorskich (I lub II liga) może reprezentować województwo w rozgrywkach szczebla centralnego za zgodą DYR ZPRP.
§8
- Prawo uczestnictwa w zawodach mają wyłącznie zawodnicy zgłoszeni do danych rozgrywek.
- Zawodnik uczestniczący w zawodach wszystkich szczebli rozgrywek musi posiadać orzeczenie lekarskie wydane przez upoważnionego lekarza zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz. U. z 2019 roku poz. 396), a także zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (Dz.U. z 2019 roku poz. 395).
- Zawodnik może w danym sezonie sportowym występować w maksymalnie 2 kategoriach wiekowych rozgrywek młodzieżowych. Ograniczenie o którym mowa w zdaniu poprzednim nie dotyczy uczniów SMS ZPRP biorących udział w rozgrywkach.
- Zawodnik uczestniczący w jednych zawodach mistrzowskich, bez względu na klasę i rodzaj rozgrywek, nie może w tym samym dniu uczestniczyć w jakichkolwiek innych zawodach, chyba, że przewiduje to regulamin zawodów.
- W danym sezonie sportowym, w rozgrywkach wszystkich młodzieżowych kategorii wiekowych, bez względu na klasę i rodzaj rozgrywek, zawodnik może reprezentować tylko i wyłącznie jeden klub. Wyjątkiem od powyższej reguły może być zmiana miejsca zamieszkania opiekunów prawnych zawodnika.
- Do protokołu zawodów we wszystkich kategoriach wiekowych może być wpisanych i wystąpić w nich dowolna liczba zawodników z bezpośrednio młodszej kategorii wiekowej, z zastrzeżeniem okoliczności opisanym w zdaniu drugim ust. 3 niniejszego paragrafu.
- Uczniowie/uczennice SMS ZPRP, oprócz reprezentowania barw SMS, mogą występować w dwóch kategoriach wiekowych w klubie macierzystym.
- Zawodnik może reprezentować Kadrę Wojewódzką w ramach jej szkolenia i cyklu rozgrywek oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, niezależnie od zastrzeżenia zawartego w ust. 3.
Terminarz rozgrywek
§9
- KRO ZPRP w uzgodnieniu z Działem Organizacji Szkolenia ZPRP ogłasza w założeniach terminowych oraz organizacyjnych rozgrywek na dany sezon dokładne terminy:
- zakończenia rozgrywek wojewódzkich (wraz z barażami);
- 1/16 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP, 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP, 1/4 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP, Turnieju finałowego Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP. 2. Terminarze rozgrywek wojewódzkich określają poszczególne WZPR-y z uwzględnieniem terminów o których mowa w ust. 1.
System rozgrywek
Rozgrywki wojewódzkie
§10
- Rozgrywki wojewódzkie, z udziałem, co najmniej trzech (3) drużyn w każdej kategorii wiekowej, przeprowadzają WZPR-y według zaproponowanego przez siebie i zaakceptowanego przez DYR ZPRP systemu.
- Na wniosek zainteresowanych Zarządów WZPR, zaakceptowany przez DYR ZPRP, dopuszcza się wspólną organizację rozgrywek dla sąsiednich województw, przy czym wniosek musi zawierać uzasadnienie wspólnych rozgrywek i wskazywać właściwy WZPR dla ich przeprowadzania.
- Jeżeli rozgrywki wojewódzkie nie są prowadzone, awans do dalszego etapu rozgrywek (1/16 Mistrzostw Polski lub Pucharu ZPRP) jest możliwy wyłącznie w przypadku uczestnictwa drużyn/-y w rozgrywkach organizowanych dla sąsiednich województw bądź na podstawie postanowień § 7 ust. 4.
§11
Do rozgrywek szczebla centralnego, z zastrzeżeniem wynikającym z ustaleń niniejszych zasad dotyczących wojewódzkich rozgrywek barażowych, awans uzyskują:
- dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z rozgrywek wojewódzkich (zgłoszone przez WZPR-y);
- w przypadku wspólnych rozgrywek dla sąsiednich województw z województwa reprezentowanego w tych rozgrywkach przez:
- trzy i więcej drużyn — dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z tego województwa,
- mniej niż trzy drużyny — pierwsza najwyżej sklasyfikowana drużyna z tego województwa.
- drużyna uczestnicząca w rozgrywkach seniorskich wobec braku rozgrywek w jej kategorii w macierzystym województwie.
Zasady zgłaszania drużyn do rozgrywek szczebla centralnego określone są w § 36-40.
Wojewódzkie zawody barażowe
§12
Zgodnie z Uchwałą nr 54/00 Zarządu ZPRP, wraz z późniejszymi zmianami, w sprawie statusu zawodników — uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego ZPRP, klub posiadający jednego lub więcej zawodników - uczniów SMS ZPRP posiada prawo gry w zawodach barażowych o awans do 1/16 Mistrzostw Polski o ile nie uzyskał bezpośredniej kwalifikacji do tych zawodów z rozgrywek wojewódzkich.
§13
Klubowi przysługuje prawo do baraży w danym sezonie, jeżeli chociaż jeden jego zawodnik uzyskał status ucznia SMS ZPRP w tym sezonie.
§14
Prawo gry w barażach przysługuje, o ile klub uprawniony zgłosi do dnia 15 grudnia 2020 r. na piśmie do WZPR zamiar gry w barażach wskazując swoich zawodników — uczniów SMS ZPRP oraz kategorie rozgrywek, w których będą oni występować, przy czym zawodnik — uczeń SMS ZPRP może reprezentować klub macierzysty wyłącznie w dwóch kategoriach wiekowych, (co oznacza, że Junior Młodszy może reprezentować klub w rozgrywkach Juniorów Młodszych i Juniorów; Młodzik może reprezentować klub w rozgrywkach Młodzików i Juniorów Młodszych).
§15
WZPR, do dnia 3 stycznia 2021 roku, zgłasza do KRO ZPRP oraz podaje do wiadomości wszystkim zainteresowanym drużynom uczestniczącym w prowadzonych przez siebie rozgrywkach listę drużyn uprawnionych do udziału w barażach w danym sezonie.
§16
- W zawodach barażowych uczestniczy/ą d rużyna/-yny o której/ych mowa w § 13 i § 15, oraz druga drużyna z rozgrywek wojewódzkich.
- W przypadku rozgrywek wspólnych dla sąsiednich województw:
- druga najwyżej sklasyfikowana drużyna z danego województwa, o ile byto ono reprezentowane w rozgrywkach, przez co najmniej trzy drużyny;
- pierwsza drużyna z danego województwa, jeżeli było ono reprezentowane w rozgrywkach przez dwie drużyny.
- Ocenę wyników i kolejność drużyn w rozgrywkach barażowych określa Zat. nr 2.
§17
- Zawody barażowe mogą się odbywać, w zależności od liczby uczestniczących drużyn, wg systemu opracowanego przez właściwy WZPR i zatwierdzonego przez DYR ZPRP.
- W przypadku rozgrywania turnieju barażowego, ostateczna klasyfikacja rozgrywek wojewódzkich musi uwzględniać wyniki tego turnieju.
- Ostateczna tabela rozgrywek wojewódzkich po uwzględnieniu wyników rozgrywek barażowych wymaga zatwierdzenia przez DYR ZPRP.
§18
- Uczniowie SMS ZPRP nie są uprawnieni w trakcie rozgrywek wojewódzkich do udziału w nich.
- W zawodach barażowych w składzie drużyny uprawnionej musi wystąpić na boisku, co najmniej jeden zawodnik — uczeń SMS ZPRP (udokumentowane stosownym wpisem w protokole zawodów - wejście na boisko). Brak takiego zawodnika w składzie drużyny skutkuje niedopuszczeniem jej do zawodów barażowych, a nie uczestniczenie w grze zawodnika — ucznia SMS ZPRP wpisanego do protokołu zawodów powoduje zweryfikowanie ich wyniku jako walkower na korzyść przeciwnika.
§19
Awans do 1/16 Mistrzostw Polski z zawodów barażowych uzyskuje ich zwycięzca.
Rozgrywki szczebla centralnego
1/16 Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych oraz 1/16 Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek
§ 20
Zawody rozgrywane są w formie trzydniowego turnieju w ośmiu liczących cztery drużyny grupach (A - H) systemem gier ..każdy z każdym".
§21
Podział drużyn na uczestniczące w poszczególnych grupach dokonywany jest z uwzględnieniem:
- klucza organizatorów rozgrywek grupowych;
- rozstawienia ośmiu drużyn reprezentujących województwa, których drużyny uczestniczyły w finałach młodszej kategorii rozgrywkowej poprzedniego sezonu;
- rozstawienia pozostałych drużyn dokonywanego przez KRO ZPRP przy założeniu, aby drużyny z tego samego województwa nie spotkały się w grupach ćwierćfinałowych.
Szczegółowy podział drużyn określają „Założenia terminowe oraz organizacyjne rozgrywek w sezonie 2020/2021" stanowiące Zał. nr 1.
§ 22
Gospodarzami zawodów w poszczególnych kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt są naprzemiennie, (co drugi rok) pierwsze drużyny z województw o numeracji parzystej lub nieparzystej wg poniższych oznaczeń:
- nieparzyste: 1 - dolnośląskie, 3 - lubelskie, 5 - łódzkie, 7 - mazowieckie, 9 - podkarpackie, 11 - pomorskie, 13 - świętokrzyskie, 15 - wielkopolskie;
- parzyste: 2 - kujawsko-pomorskie, 4 - lubuskie, 6 - małopolskie, 8 - opolskie, 10 - podlaskie, 12 - śląskie, 14 - warmińsko - mazurskie, 16 - zachodniopomorskie;
zgodnie z kluczem określanym na każdy sezon przez KRO ZPRP w Zał. nr 1.
§ 23
Rozstawienie najlepszych drużyn dokonywane jest na podstawie:
- Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek - wyników sprzed dwóch sezonów w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych;
- Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych - wyników sprzed trzech sezonów w rozgrywkach Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek;
- Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek - losowania.
§ 24
Awans do kolejnego etapu rozgrywek uzyskują dwie pierwsze drużyny z każdej grupy.
1/8 Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych oraz 1/8 Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek
§ 25
Zawody 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP rozgrywane są w formie trzydniowego turnieju w czterech liczących po cztery drużyny w grupach (I - L) systemem gier „każdy z każdym".
§ 26
Prawo organizacji zawodów 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP uzyskują naprzemiennie (co drugi rok) zwycięzcy grup 1/16 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP o numerach parzystych lub nieparzystych. W przypadku rezygnacji z organizacji zawodów - gospodarzem turnieju będzie kolejna drużyna z grupy.
§ 27
Rozstawienia drużyn do poszczególnych grup dokonuje się na podstawie zajętych przez nie miejsc w zawodach 1/16 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP wg podanego przez KRO ZPRP klucza.
§ 28
Awans do 1/4 Mistrzostw Polski oraz 1/4 Pucharu ZPRP uzyskują dwie pierwsze drużyny z każdej grupy 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP. 1
1/4 Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych oraz 1/4 Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek
§ 29
Zawody 1/4 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP rozgrywane są w formie trzydniowego turnieju w dwóch liczących po cztery drużyny w grupach (M-N) systemem gier „każdy z każdym".
§ 30
Prawo organizacji zawodów 1/4 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP uzyskują naprzemiennie (co drugi rok) zwycięzcy grup 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP o numerach parzystych lub nieparzystych. W przypadku rezygnacji z organizacji zawodów - gospodarzem turnieju będzie kolejna drużyna z grupy.
§ 31
Rozstawienia drużyn do poszczególnych grup dokonuje się na podstawie zajętych przez nie miejsc w zawodach 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP wg podanego przez KRO ZPRP klucza.
§ 32
Awans do Turnieju finałowego Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP uzyskują dwie pierwsze drużyny z każdej grupy 1/4 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP.
Turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych oraz Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek
§ 33
Turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych oraz Pucharu ZPRP Młodzików, Młodziczek rozgrywany jest w formule „Finał Four-. Turniej finałowy Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP trwa dwa (2) dni.
§ 34
Turniej finałowy Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP odbywa się w formie turnieju z udziałem czterech drużyn wg następujących zasad:
- mecze półfinałowe, w których rozgrywa się mecze systemem „na krzyż" w I dniu turnieju;
- mecze finałowe (o miejsca 1-4) rozgrywa się w II dniu turnieju. Drużyny, które przegrały mecze półfinałowe, rozgrywają mecz o III miejsce, następnie zwycięzcy półfinałów rozgrywają mecz o I miejsce.
§ 35
- Organizatorem zawodów Turnieju finałowego Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP są kluby lub inne organizacje wyłonione w drodze konkursu. 2. Termin składania ofert — do godziny 12:00 w środę po zakończeniu zawodów ćwierćfinałowych. Ostateczna decyzja o przyznaniu organizacji zawodów finałowych należy do KRO ZPRP.
Zgłoszenia do rozgrywek szczebla centralnego, wpisowe
§ 36
WZPR, natychmiast po zakończeniu rozgrywek wojewódzkich (wraz z barażami), uwidaczniają w ESZR ZPRP końcowe tabele oraz przesyłają pocztą elektroniczną zgłoszenia drużyn uprawnionych do startu w 1/16 Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP. Zgłoszenie drużyny przez WZPR jest równoznaczne z posiadaniem przez niego potwierdzenia przez klub uczestnictwa jego drużyny/n w rozgrywkach szczebla centralnego pod rygorem kary dla klubu. Drużyna, która w rozgrywkach wojewódzkich oddala mecz walkowerem, nie ma prawa udziału w rozgrywkach szczebla centralnego.
§ 37
Jeżeli pierwsza, druga lub obie drużyny z rozgrywek wojewódzkich rezygnują z udziału w zawodach 1/16 Mistrzostw Polski lub Pucharu ZPRP - właściwy WZPR może zgłosić w ich miejsce drużyny, które zajęty dalsze miejsca w tych rozgrywkach. W przypadku wycofania się pierwszej z drużyn, a udziale drugiej drużyny z tego województwa, dokooptowana trzecia drużyna zajmuje miejsce drugiej drużyny. Zgodę na udział drużyny tak zgłoszonej do rozgrywek wydaje DYR ZPRP.
§ 38
Jeżeli WZPR nie zgłasza żadnej lub zgłasza tylko jedną (1) drużynę do rozgrywek 1/16 Mistrzostw Polski lub Pucharu ZPRP, DYR ZPRP ma prawo dokooptować na wolne miejsca drużyny z innych województw w kolejności od najwyżej rozstawionych.
§ 39
Właściwe WZPR zobowiązane są na siedem (7) dni przed rozpoczęciem zawodów przesłać pocztą elektroniczną na adres KRO ZPRP potwierdzone, wygenerowane z ESZR ZPRP, sporządzone w porządku alfabetycznym imienne listy zgłoszeń zawodników danego klubu, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w § 7 ust. 2 i 3.
§ 40
Kluby drużyn zgłoszonych do rozgrywek wpłacają, niezależnie od liczby drużyn we wszystkich kategoriach wiekowych uczestniczących w 1/16 Mistrzostw Polski lub Pucharu ZPRP, wpisowe w wysokości 100 PLN (sto złotych) na konto ZPRP najpóźniej w terminie trzech (3) dni przed rozpoczęciem pierwszych z tych zawodów. Dowód wpłaty winien być uwidoczniony w ESZR ZPRP przed pierwszymi zawodami szczebla centralnego (1/16 Mistrzostw Polski lub Pucharu ZPRP).
Czas gry, piłki, Liczba zawodników
§41
- Czas gry w zawodach wszystkich kategorii wiekowych w Mistrzostwach Polski wynosi 2 x 30 minut.
- Czas gry w zawodach o Puchar ZPRP wynosi 2 x 25 minut.
- W przypadku rozgrywania więcej niż jednego spotkania mistrzowskiego dziennie czas gry ulega skróceniu:
- dla zawodów wymienionych w ust. 1 do 2 x 25 minut;
- dla zawodów wymienionych w ust. 2 do 2 x 20 minut.
- We wszystkich zawodach, o których mowa w ust. 1 - 3, czas przerwy wynosi 10 minut, a w przypadku nierozstrzygniętego wyniku w regulaminowym czasie gry zarządza się rzuty karne.
§ 42
W zawodach w poszczególnych kategoriach wiekowych używa się piłek o następujących rozmiarach:
- w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych - 3;
- w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych oraz w kategorii Młodzików - 2;
- w zawodach Młodziczek oraz Chłopców i Dziewcząt - 1.
§ 43
Na wszystkich etapach rozgrywek Młodzików, Młodziczek, Chłopców i Dziewcząt obowiązuje zakaz używania kleju w czasie zawodów. Nieprzestrzeganie powyższego zakazu winno być traktowane jako niesportowe zachowanie osoby odpowiedzialnej za drużynę i karane progresywnie. Takie zachowanie podlega ponadto opisowi w protokole zawodów. W przypadku powtarzających się opisów w protokole zawodów KRO ZPRP wnioskować będzie o zawieszenie licencji trenerskiej lub osoby towarzyszącej do podmiotu wydającego.
§ 44
Do protokołu zawodów można wpisać 16 zawodników i wszyscy mogą wziąć udział w zawodach.
Obowiązki klubu będącego gospodarzem zawodów niezależnie od szczebla rozgrywek
§ 45
- Gospodarzem zawodów jest każdorazowo klub wymieniony w terminarzu rozgrywek na pierwszym miejscu.
- Do obowiązków gospodarza zawodów należy:
- przygotowanie obiektu do rozgrywek zgodnie z wymogami „Przepisów gry w piłkę ręczną";
- zapewnienie porządku na obiekcie sportowym przed, w trakcie i po zawodach zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami oraz bezpieczeństwa uczestników zawodów;
- zgodnie z zasadami określonymi przez podmiot prowadzący rozgrywki wyznaczenie terminu zawodów, zawiadomienie o nich drużyny gości, sędziego głównego/delegata ZPRP, sędziów, właściwego WZPR i służb medycznych;
- przygotowanie protokołu zawodów zgodnie z obowiązującym wzorem, zaleca generowanie protokołu z ESZR ZPRP na każdym szczeblu rozgrywek;
- zapłata przed rozpoczęciem zawodów sędziemu głównemu/delegatowi ZPRP, sędziom oraz sekretarzowi, mierzącemu czas ryczałtu z tytułu pełnienia funkcji oraz podróży;
- zapewnienie opieki medycznej zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 46 niniejszych zasad;
- przygotowanie szatni dla drużyn, sędziów i sędziego głównego/delegata ZPRP, zabezpieczonych przed kradzieżą i zniszczeniem pozostawionych w nich rzeczy oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniem środków transportu drużyny przyjezdnej, sędziów i sędziego głównego;
- przedstawienie przez osobę odpowiedzialną za drużynę do weryfikacji sędziemu głównemu lub sędziom prowadzącym zawody, na co najmniej 45 minut przed ich rozpoczęciem, wygenerowanych w ESZR ZPRP listy zgłoszeń wraz z orzeczeniami lekarskimi, o których mowa w § 8 ust 2;
- przygotowanie 16-tu miejsc siedzących w strefie zmian dla zawodników rezerwowych i osób towarzyszących; ławki zmian powinny zaczynać się w odległości 3,5 m od linii środkowej boiska odpowiednio zabezpieczone przed działaniami osób niepowołanych;
- przygotowanie stolika sędziowskiego z 3-ma krzesłami;
- przygotowanie napojów dla drużyn i sędziów;
- dostarczenie przed rozpoczęciem zawodów do stolika sędziowskiego:
- dwóch, zgodnych z przepisami gry, piłek do rozegrania zawodów,
- „Przepisów gry w piłkę ręczną",
- Regulaminu rozgrywek,
- 2 stoperów elektronicznych,
- podstawek i kartek w formacie A-4 w celu informowania o nałożonych karach i czasie ich zakończenia,
- 2 kompletów zielonych kartek o wymiarach 15x20 cm składających się z trzech szt. oznakowanych obustronnie dużą literą „T" i każda z nich odpowiednio nr „T 1", "T 2" i „T 3",
- zapewnienie utrzymania właściwej, jakości nawierzchni boiska podczas zawodów;
- dostarczenie podmiotowi prowadzącemu rozgrywki protokołu z zawodów w czasie i trybie określonym przez ten podmiot.
- Obowiązkiem gospodarzy zawodów jest stosowanie się do innych przepisów wynikających z niniejszych zasad, ustaleń podmiotu prowadzącego rozgrywki oraz „Przepisów gry w piłkę ręczną".
- Jeżeli wskazane przez sędziego głównego/delegata ZPRP lub sędziów, istotne nieprawidłowości w przygotowaniu obiektu do zawodów, uniemożliwiające ich odbycie zgodnie z „Przepisami gry w piłkę ręczną- i ustaleniami podmiotu prowadzącego rozgrywki, nie zostaną usunięte w czasie do 15 minut od terminu rozpoczęcia zawodów, to sędzia główny/delegat ZPRP lub sędziowie są uprawnieni do ich odwołania.
§ 46
- Obowiązkiem gospodarza zawodów jest zapewnienie opieki medycznej i obecności, co najmniej 15 minut przed ich rozpoczęciem, w czasie zawodów i nie krócej niż 15 minut po ich zakończeniu lekarza medycyny lub ratownika medycznego lub pielęgniarki bądź ratownika (patrz: poniższe objaśnienie).
Objaśnienie
Za ratownika uważa się osobę legitymującą się zaświadczeniem o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika -Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19.03.2007 r. Dz. U. nr 60 z 2007 r. poz. 408. - Sędziowie zawodów mogą podjąć decyzję o ich odwołaniu, jeżeli jedna z osób wymienionych w ust.1 nie przybędzie na zawody lub jej spóźnienie przekroczy 15 minut, z zastrzeżeniem ust. 3.
- Sędziowie zawodów, biorąc pod uwagę dobro sportu i ducha fair play, o ile organizator zawodów spełnił wszelkie wymogi formalne dla zabezpieczenia obecności odpowiednich służb medycznych, mogą podjąć decyzję o wydłużeniu okresu oczekiwania na ich przybycie. W powyższych okolicznościach ostateczna decyzja o odwołaniu zawodów należy do sędziego głównego, a pod jego nieobecność do sędziów prowadzących zawody.
- Fakty, o których mowa w pkt. 2 i 3, powinny zostać opisane w protokole zawodów.
Obowiązki klubu będącego gospodarzem zawodów szczebla centralnego
§ 47
Do obowiązków klubu - gospodarza zawodów szczebla centralnego należy spełnienie obowiązków gospodarzy zawodów, o których mowa w § 45 i § 46, a ponadto:
- wydanie komunikatu organizacyjnego, w którym muszą być zawarte informacje o miejscu i godzinie zawodów, miejscu zakwaterowania i wyżywienia uczestników; pierwszy komunikat musi być wysłany do zainteresowanych drużyn, sędziego głównego, sędziów oraz odpowiednich WZPR i KRO ZPRP na siedem 7 dni przed rozpoczęciem zawodów;
- zapewnienie uczestnikom zawodów zakwaterowania i całodziennego wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja) w wysokości nie wyższej niż dzienna stawka określona przez ZPRP, przy czym wyżywienie musi być zagwarantowane w miejscu zakwaterowania lub jego pobliżu;
- zapewnienie transportu (lub zwrot kosztów transportu) dla uczestniczących drużyn, sędziego głównego oraz sędziów na trasie hala - miejsce zakwaterowania i wyżywienia w przypadku odległości przekraczających 5 km i braku możliwości korzystania z komunikacji miejskiej lub 10 km w pozostałych przypadkach;
- wydanie komunikatu z wynikami spotkań i kolejnością drużyn po ostatnim dniu zawodów i przestanie go na obowiązującym formularzu pocztą elektroniczną na adres KRO ZPRP;
- dostarczenie sędziemu głównemu wygenerowanych z ESZR ZPRP protokołów zawodów w czasie umożliwiającym ich sprawdzenie i terminowe ich rozpoczęcie;
- udostępnienie sędziemu głównemu niniejszych zasad oraz arkusza weryfikacyjnego obiektu;
- kolor strojów osób towarzyszących winien być wyraźnie różny od strojów zawodników drużyny gości.
Obowiązki drużyny gości
§ 48
- Drużyna gości zobowiązana jest przybyć na wyznaczoną godzinę rozpoczęcia spotkania, a dopuszczalne spóźnienie wynosi 60 minut od wyznaczonego terminu rozpoczęcia zawodów wyłącznie w przypadku udokumentowanej awarii publicznego środka komunikacji lub działania sity wyższej. Jeżeli spóźnienie drużyny gości w powyższym przypadku przekracza 60 min., to sędzia główny lub sędziowie podejmują decyzję o odwołaniu zawodów lub mają obowiązek ich przeprowadzenia, gdy okoliczności wskazują, że drużyna gości niebawem stawi się w obiekcie, w którym mają być one rozegrane, a obiekt będzie dostępny do czasu umożliwiającego odbycie całych zawodów. W takich przypadkach sędziowie muszą dokonać odpowiedniego wpisu do protokołu zawodów.
- Drużyna gości winna jest dostosować stroje do kolorów koszulek i spodenek drużyny gospodarzy, a osoby towarzyszące winny mieć kolor strojów wyraźnie różny od strojów zawodników gospodarzy.
- Przedstawienie przez osobę odpowiedzialną za drużynę do weryfikacji sędziemu głównemu lub sędziom, na co najmniej 50 minut przed ich rozpoczęciem, wygenerowanych w ESZR ZPRP listy zgłoszeń wraz z orzeczeniami lekarskimi, o których mowa w § 8 ust 2. Obowiązkiem drużyny gości jest stosować się do innych przepisów wynikających z niniejszych zasad, ustaleń podmiotu prowadzącego rozgrywki i „Przepisów gry w piłkę ręczną".
Pozostałe sprawy organizacyjne
§ 49
- Zawody szczebla wojewódzkiego nie mogą się rozpocząć, jeżeli do protokołu zawodów nie jest wpisana, co najmniej jedna osoba towarzysząca drużynie posiadająca aktualną licencję trenerską i obecna w strefie zmian, a zawody szczebla centralnego, jeżeli do protokołu zawodów nie są wpisane dwie osoby towarzyszące posiadające licencje, w tym jedna aktualną licencję trenerską, obecne w strefie zmian.
- Jeżeli wyżej określone warunki nie są spełnione w ciągu 15 minut od wyznaczonego terminu rozpoczęcia zawodów, to sędzia główny lub sędziowie je odwołują.
- Jeżeli w trakcie zawodów, w których drużyna posiada wyłącznie jedną osobę towarzyszącą, zaistnieją nieprzewidziane zdarzenia, głównie podyktowane względami zdrowotnymi, w wyniku, których ta osoba nie może sprawować funkcji opiekuńczych wobec zawodników, to sędzia główny lub sędziowie muszą przerwać zawody, a konsekwencje z tym związane obciążają tę drużynę.
- Dyskwalifikacja osoby towarzyszącej przez sędziów i konieczność opuszczenia przez nią strefy zmian nie zwalnia tej osoby z obowiązku sprawowania funkcji opiekuńczych w stosunku do zawodników drużyn młodzieżowych i nie może być powodem przerwania zawodów przez sędziów.
- Jeżeli zawody zostaną odwołane lub przerwane przez sędziego głównego lub sędziów w okolicznościach, o których mowa odpowiednio w ust. 2 i 3, to ich wynik musi być zweryfikowany, jako walkower dla drużyny przeciwnika, a w sytuacji, gdy zawody zostały przerwane przy wyniku różnicą większą niż 10 bramek dla drużyny przeciwnika, to weryfikuje się je wynikiem z chwili ich przerwania.
- Sędzia główny zobowiązany jest niezwłocznie, po podpisaniu protokołu zawodów, do przestania sms-em na numer telefonu 604 583 150 informacji o: wyniku końcowym zawodów, wyniku do przerwy oraz liczbie widzów. Ponadto zobowiązany jest do ujawnienia tych danych w ESZR ZPRP.
§ 50
Ekipa uczestnicząca w zawodach szczebla centralnego może liczyć maksymalnie 20 osób.
Obsada sędziowska rozgrywek
§ 51
- Obsada sędziowska w zawodach szczebla wojewódzkiego dokonywana jest przez Komisję Sędziowską WZPR prowadzącego rozgrywki.
- Obsady sędziowskiej rozgrywek szczebla centralnego dokonuje KS ZPRP delegując na zawody 1/16 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP, 1/8 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP, 1/4 Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP oraz Turnieju finałowego Mistrzostw Polski i Pucharu ZPRP: sędziego głównego + dwie pary sędziów.
Sędziowie wyznaczeni na powyższe zawody mają obowiązek pełnienia również funkcji sekretarzy i mierzących czas według ustaleń sędziego głównego zawodów.
Ocena wyników, klasyfikacja drużyn
§ 52
- Za wyniki osiągnięte w poszczególnych zawodach przyznaje się:
- 3 pkt. — za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry;
- 2 pkt. - za zwycięstwo po rzutach karnych;
- 1 pkt. - za porażkę po rzutach karnych;
- O pkt. - za porażkę w regulaminowym czasie gry.
- O kolejności drużyn w trakcie rozgrywek i po ich zakończeniu w rozgrywkach wojewódzkich oraz zawodach turniejowych i grupowych szczebla centralnego decydują odpowiednio:
- większa liczba zdobytych punktów;
- jeżeli dwie lub więcej drużyn uzyska tę samą liczbę punktów:
- większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów,
- większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach,
- losowanie.
- W zawodach kończących się remisem w czasie podstawowym zarządza się rzuty karne w celu wyłonienia zwycięzcy. Wynik zawodów w czasie podstawowym zalicza się do tabeli (rzuty karne po regulaminowym czasie gry nie są zaliczane do wyniku zawodów oraz statystyk indywidualnych).
- Wynik zawodów decydujących o ostatecznej klasyfikacji drużyn w finałach Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP musi być rozstrzygnięty zgodnie z Przepisami gry w piłkę ręczną z uwzględnieniem przepisu § 41 ust. 4 niniejszych Zasad.
Wycofanie drużyny z rozgrywek
§ 53
- Wycofanie drużyny z rozgrywek przed rozpoczęciem II rundy rozgrywek wojewódzkich powoduje automatyczne unieważnienie wyników wszystkich zawodów rozegranych przez tę drużynę.
- W przypadku wycofania drużyny z rozgrywek po rozpoczęciu II rundy rozgrywek wojewódzkich nierozegrane dalsze zawody weryfikuje się jako walkower na korzyść przeciwnika, a wyniki dotychczas rozegranych zawodów utrzymuje się w mocy.
- Nieusprawiedliwione nieprzystąpienie drużyny do zawodów wojewódzkich dwukrotnie w cyklu rozgrywek powoduje automatyczne wycofanie drużyny z udziału w rozgrywkach.
- Drużyna, która w rozgrywkach wojewódzkich oddała mecz walkowerem nie ma prawa awansu do rozgrywek szczebla centralnego.
- Nieprzystąpienie przez drużynę zgłoszoną do rozgrywek w turniejach szczebla centralnego lub wycofanie się w ich trakcie skutkuje zweryfikowaniem wszystkich spotkań mających się odbyć z udziałem tej drużyny, jako walkower dla jej przeciwników.
- Klub drużyny wycofującej się z rozgrywek szczebla centralnego podlega ponadto karze porządkowej w wysokości 2.000 zł., a z rozgrywek na szczeblu wojewódzkim karze porządkowej, której wysokość określa właściwy WZPR na podstawie upoważnienia zawartego w umowie o zarządzanie rozgrywkami podpisanej pomiędzy nim a ZPRP.
Wysokość kary za wycofanie się z rozgrywek szczebla wojewódzkiego nie może być wyższa niż za wycofanie się z rozgrywek centralnych.
Weryfikacja wyników
§ 54
- Weryfikacji rozgrywek dokonuje prowadzący je podmiot.
- Weryfikację wyniku zawodów mistrzowskich przeprowadza się na podstawie protokołu zawodów zgodnie z wynikiem w nim podanym, o ile nie zajdą okoliczności niezgodne z przepisami dotyczącymi rozgrywek, które mają wpływ na weryfikację wyniku.
W rozgrywkach wojewódzkich, w przypadku stwierdzenia przez podmiot prowadzący rozgrywki, po uprzednim zaciągnięciu opinii działającej w jego ramach Komisji Sędziowskiej, że sędziowie naruszyli „Przepisy gry w piłkę ręczną", weryfikację wyniku zawodów wstrzymuje się i wyznacza nowy termin ich rozegrania. - Zawody należy weryfikować jako przegrane walkowerem przez drużynę, która:
- z własnej winy nie przybędzie na zawody lub spóźni się na nie ponad 15 minut;
- w wyznaczonej godzinie rozpoczęcia zawodów, z uwzględnieniem dopuszczalnego ich opóźnienia o 15 minut, dysponuje mniej niż pięcioma zawodnikami;
- była reprezentowana w trakcie zawodów przez zawodnika nieposiadającego prawa uczestniczenia w zawodach;
- opuści boisko w trakcie gry;
- nie podporządkuje się decyzji sędziów, w szczególności, gdy jej zdyskwalifikowany zawodnik bądź osoba towarzysząca nie opuści strefy zmian niezwłocznie po wydaniu decyzji;
- zachowaniem swoich zawodników lub osób towarzyszących spowodowała poważne zagrożenie zdrowia lub życia uczestników zawodów skutkujące przerwaniem zawodów przez sędziów;
- wycofała się z rozgrywek oraz w przypadkach przewidzianych w § 54 ust. 4;
- dopuści się udokumentowanego przekupstwa lub w innej formie niesportowego wypaczenia wyniku zawodów.
- Zawody należy weryfikować jako przegrane walkowerem przez drużynę gospodarza, gdy:
- opóźnienie w rozpoczęciu zawodów przekracza 15 minut z powodu nie usunięcia wskazanych przez sędziów istotnych, uniemożliwiających ich odbycie zgodnie z „Przepisami gry w piłkę ręczną", Regulaminem rozgrywek wojewódzkich bądź niniejszymi zasadami braków w przygotowaniu obiektu lub sprzętu;
- zostały odwołane z przyczyn, o których mowa w § 49 ust. 2;
- w trakcie zawodów, z przyczyn określonych w pkt. 1, braku porządku w obiekcie lub złego stanu technicznego obiektu, gra została przerwana przez sędziów i nie mogła być wznowiona w ciągu 15 minut;
- odbędą się na obiekcie niezweryfikowanym lub czasowo zamkniętym dla przeprowadzania danych rozgrywek decyzją agendy prowadzącej rozgrywki.
- Jeżeli obydwie drużyny dopuszczą się naruszeń niniejszych Zasad w rezultacie, których wynik zawodów należy zweryfikować jako walkower, to wówczas ich wynik weryfikuje się, jako obustronny walkower.
- Drużynie, której po weryfikacji wyniku zawodów przyznano zwycięstwo walkowerem, zalicza się trzy punkty, a wynik zawodów ustala się jako 10:0.
- Jeżeli zawody się odbyty, a ich wynik został zweryfikowany, jako walkower na korzyść drużyny, która je wygrała, to wówczas:
- utrzymuje się wynik uzyskany w zawodach, jeśli różnica bramek wynosiła ponad 10;
- ustala się wynik zawodów 10:0, jeżeli różnica bramek w zawodach wynosiła 10 lub mniej.
Nagrody
§ 55
ZPRP zabezpiecza na Finały Mistrzostw Polski oraz Pucharu ZPRP dyplomy oraz puchary dla wszystkich uczestniczących drużyn, 20 dyplomów indywidualnych dla zawodników każdej z uczestniczących drużyn oraz komplet 20 medali dla drużyn zajmujących miejsca od I do III. Ponadto ZPRP zabezpiecza 3 statuetki i dyplomy dla najwszechstronniejszego zawodnika, najskuteczniejszego zawodnika oraz najlepszego bramkarza.
Kary
§ 56
- Za nieprzestrzeganie „Przepisów gry w piłkę ręczną", regulaminów i zarządzeń podmiotów prowadzących rozgrywki oraz niniejszych zasad kluby, zawodnicy i osoby towarzyszące będą karane zgodnie z ich przepisami.
- Porządkowe kary finansowe ustalane przepisami WZPR-ów prowadzących rozgrywki wojewódzkie na podstawie upoważnienia zawartego w umowie z ZPRP o zarządzanie rozgrywkami nie mogą być wyższe niż przewidziane dla rozgrywek szczebla centralnego, o których mowa w poniższym ust. 3 oraz w § 57.
- W rozgrywkach szczebla centralnego wysokość najniższej kary porządkowej wynosi 100 zt, a najwyższej 2.000 zł.
- Niewpłacenie kar porządkowych ujętych w komunikacie organu prowadzącego rozgrywki w wyznaczonym terminie spowoduje nałożenie grzywny w celu przymuszenia. Wysokość grzywny nie może przekroczyć 2.000 zt.
- Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie w tej samej lub wyższej kwocie; każdorazowo nakładana grzywna nie może przekraczać kwoty 3.000 złotych, a grzywny nakładane wielokrotnie — kwoty 15.000 złotych.
- Przedstawicielem KRO ZPRP jest w czasie trwania zawodów szczebla centralnego sędzia główny.
§ 57
- KRO ZPRP będzie orzekać następujące kary za przewinienia zawodników w rozgrywkach szczebla centralnego:
- wybitnie niesportowe zachowanie się tj. w przypadkach naruszeń przepisów gry podlegających karaniu na podstawie przepisu 8:10 „Przepisów gry w piłkę ręczną" — kara odsunięcia od udziału od 1 do 6 zawodów mistrzowskich;
- szczególnie niebezpieczne, brutalne zagrania lub wyjątkowo lekkomyślne zachowanie wobec przeciwnika podlegające karaniu zgodnie z przepisem 8:6 —kara odsunięcia od 1 do 6 zawodów mistrzowskich;
- niesportowe zachowanie przed lub po zawodach, w sytuacjach wskazanych w przepisie 16:11, opisane przez sędziów w protokole zawodów lub pisemnym sprawozdaniu — kara odsunięcia od 2 do 6 zawodów mistrzowskich.
- KRO ZPRP będzie orzekać następujące kary porządkowe lub grzywny za przewinienia trenerów i osób towarzyszących w rozgrywkach szczebla centralnego:
- trzecia żółta kartka dla tej samej osoby — kara porządkowa dla klubu 500 zł;
- trzecie wykluczenie na 2 min. tej samej osoby — kara porządkowa dla klubu 600 zł;
- czwarte i kolejne wykluczenie na 2 min. tej samej osoby — kara porządkowa dla klubu 800 zł;
- pierwsza czerwona kartka - kara odsunięcia od 1 zawodów i grzywna dla klubu 500 zł;
- każda kolejna czerwona kartka dla tej samej osoby ponad trzy — kara odsunięcia od 3 zawodów i grzywna dla klubu 800 zł;
- niesportowe zachowanie przed, w trakcie i po zawodach — kara odsunięcia od 1 do 6 zawodów i grzywna dla klubu od 300 zł do 1.000 zł;
- wybitnie niesportowe zachowanie przed, w trakcie i po zawodach — kara odsunięcia od 2 do 10 zawodów i kara porządkowa dla klubu od 600 zł do 1.500 zł;
- brak obowiązującej licencji trenerskiej - kara zgodnie z Regulaminem przyznawania licencji trenerskich;
- za przebywanie w strefie zmian osoby nieuprawnionej — grzywna dla klubu 150 zł.
- Wszystkie dyskwalifikacje udzielone za niesportowe zachowania muszą być szczegółowo opisane przez sędziów na drugiej stronie protokołu zawodów.
- Otrzymana czerwona kartka nie anuluje wcześniej otrzymanych niższych kar.
- W przypadku otrzymania w jednym meczu: żółtej kartki, 2 minut, następnie czerwonej kartki, zalicza się do rejestru wszystkie kary.
- Do orzeczenia stosownej kary sumuje się poszczególne kartki i wykluczenia z zawodów we wszystkich kategoriach wiekowych szczebla centralnego w danym sezonie.
- Kary, które nie zostały odbyte w danym turnieju przechodzą na kolejny turniej, a w razie niemożliwości ich odbycia w trakcie rozgrywek na szczeblu centralnym muszą być wyegzekwowane w kolejnym sezonie w trakcie rozgrywek wojewódzkich.
- KRO ZPRP będzie orzekać następujące kary za przewinienia klubów:
- wycofanie drużyny z rozgrywek po potwierdzeniu zgłoszenia przez WZPR — grzywna do 2.000 zł;
- nieprzystąpienie do zawodów — walkower i grzywna 1.000 zt;
- udział w zawodach zawodnika nieuprawnionego do gry — walkower na korzyść przeciwnika i kara porządkowa 500 zł;
- niewłaściwa praca spikera — grzywna od 100 zt do 200 zt;
- nieprzygotowanie szatni dla drużyn i sędziów — kara porządkowa 200 zt;
- nieczytelne wpisy lub skreślenia w protokole — kara porządkowa 100 zł;
- niepodporządkowanie się zarządzeniom i wymogom KRO ZPRP — kara porządkowa od 100 zt;
- niedociągnięcia organizacyjne wynikające z Regulaminu rozgrywek — kara porządkowa od 100 zt do 1.000 zł;
- opóźnione nadesłanie lub brak zawiadomień/komunikatów o turnieju - kara porządkowa 300 zł.
W przypadkach nieprzewidzianych, które nie zostały ujęte w powyższych punktach decyzje podejmuje KD ZPRP.
- Drużyna, która w rozgrywkach wojewódzkich nie przystąpiła do meczu oddając go walkowerem nie może uczestniczyć w rozgrywkach szczebla centralnego.
- Za przewinienia dyscyplinarne określone Regulaminem Dyscyplinarnym ZPRP nakładane będą kary grzywny na zasadach i w wysokości określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym ZPRP.
- Za naruszenia przepisów antydopingowych orzekane będą sankcje wynikające z przepisów Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) oraz Polskiej Agencji Antydopingowej.
Objaśnienie
Lista zabronionych środków farmakologicznych i metod opublikowana jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Antydopingowej — www.antydoping.pl
Ponadto na tej stronie opublikowany jest Kodeks WADA regulujący sprawy dopingu w sporcie, w tym sankcje za jego stosowanie, które przewiduje również regulamin IHF. - Sędzia główny ma prawo decydowania w trakcie turniejów szczebla centralnego o nałożeniu wyłącznie kar porządkowych w wymiarze określonym niniejszymi zasadami, lecz kara odsunięcia zawodnika, trenera lub osoby towarzyszącej od określonej liczby zawodów nie może przekraczać liczby zawodów pozostałych do rozegrania w danym turnieju przez drużynę, której są reprezentantami. W okolicznościach wskazanych w ust. 10 sędzia główny zobowiązany jest podjąć decyzję o odsunięciu winnych naruszenia przepisów do końca zawodów danego turnieju. W powyższych przypadkach sędzia główny zobowiązany jest do sporządzenia raportu zawierającego szczegółowy opis zdarzenia stanowiącego podstawę jego decyzji wraz z jej uzasadnieniem oraz przesłania go niezwłocznie do KRO ZPRP. Kara porządkowa orzekana jest przez KRO ZPRP, a jeżeli przewinienie kwalifikuje się do orzeczenia wyższej kary porządkowej lub dyscyplinarnej ostateczny jej wymiar, w zależności od rodzaju przewinienia, orzekany będzie odpowiednio przez KRO ZPRP lub KD ZPRP.
Protesty
§ 58
- Protesty mogą dotyczyć wyłącznie udokumentowanego naruszenia „Przepisów gry w piłkę ręczną" obowiązujących w ZPRP (z wyłączeniem przepisu 4:11 akapit 2) przez sędziów.
- Protesty od decyzji sędziów podjętych w trakcie zawodów, dotyczące interpretacji przez nich „Przepisów gry w piłkę ręczną", nie podlegają rozpatrywaniu.
§ 59
- Protest dotyczący zawodów:
- szczebla wojewódzkiego:
- szczegółowy tryb wnoszenia i rozpatrywania protestów na tym szczeblu rozgrywek określą poszczególne prowadzące je WZPR-y na podstawie upoważnienia zawartego w podpisanej przez każdy z nich umowie z ZPRP o zarządzanie rozgrywkami, z zachowaniem ustaleń zawartych w poniższych pkt. b - d;
- musi być wniesiony do Zarządu WZPR prowadzącego rozgrywki w ciągu 48 godz. od zakończenia zawodów po uprzednim wpłaceniu kaucji w wysokości określonej przez ten WZPR, która nie może być wyższa niż 500 zł;
- musi zostać rozpatrzony w terminie do siedmiu (7) dni od jego wpływu;
- w przypadku przeprowadzania turnieju, protest musi być wniesiony na piśmie do sędziego głównego turnieju w ciągu 30 minut od zakończenia meczu, którego dotyczy,
- szczebla centralnego — musi być wniesiony na piśmie do sędziego głównego turnieju w ciągu 30 min. od zakończenia meczu, którego dotyczy, z równoczesnym wpłaceniem kaucji w wysokości 500 zł (pięćset złotych).
- szczebla wojewódzkiego:
- W przypadku określonym w ust. 1 pkt. 2 protest musi być rozpatrzony przez sędziego głównego w ciągu 12 godz. a jego decyzja jest ostateczna i nie podlega odwołaniu do KO ZPRP.
- W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 Zarząd WZPR prowadzącego rozgrywki może podjąć decyzję o powtórzeniu zawodów po zasięgnięciu opinii Komisji Sędziowskiej.
§ 60
W przypadku odrzucenia protestu przez Zarząd WZPR prowadzącego rozgrywki wojewódzkie lub ma prawo wnieść odwołanie do Komisji Odwoławczej ZPRP w terminie siedmiu (7) dni od daty otrzymania decyzji wraz z równoczesnym wpłaceniem kaucji w wys. 2.000 zt. Decyzja KO ZPRP jest ostateczna.
Odwołania
§ 61
- Odwołania od decyzji podmiotu prowadzącego rozgrywki dotyczących spraw porządkowych oraz weryfikacji wyników zawodów rozpatrywane są przez KO ZPRP.
- Odwołanie wnosi się w terminie czternastu (14) dni od daty otrzymania decyzji, za pośrednictwem podmiotu orzekającego w I instancji, z równoczesnym wpłaceniem kaucji w wys. 2 000 zł.
- Odwołania składane bez zachowania określonej powyżej procedury nie podlegają rozpatrzeniu.
Postanowienia końcowe
§ 62
- Wszystkie zawody w kategoriach młodzieżowych winny być rozgrywane zgodnie z obowiązującymi w ZPRP „Przepisami gry w piłkę ręczną".
§ 63
Prawo interpretacji niniejszych zasad i podejmowania decyzji w sprawach szczególnych, nieuregulowanych niniejszymi przepisami przysługuje Zarządowi ZPRP.
Załącznik nr 1
ZAŁOŻENIA TERMINOWE
ORAZ ORGANIZACYJNE ROZGRYWEK
W SEZONIE 2020/2021
- Terminy zawodów:
Lp. Kategoria rozgrywek Termin
zakończenia rozgrywek
wraz
z barażami1/16 (na 32 drużyny] 1/8 [na 16 drużyn] 1/4 [na 8 drużyn] Finał (na 4 drużyny] 1. Mistrzostwa Polski Juniorek 17.01.2021 29-31.01.2021 12-14.02.2021 26-28.02.2021 12-13.03.2021 2. Mistrzostwa Polski Juniorów 24.01.2021 05-07.02.2021 19-21.02.2021 05-07.03.2021 19-20.03.2021 3. Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych 21 03.2021 09-11.04.2021 23-25.04.2021 07-09.05.2021 21-22.05.2021 4. Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 11.04.2021 23-25.04.2021 07-09.05.2021 21-23.05.2021 04-05.06.2021 5. Puchar ZPRP
Młodzików02.04.2021 16-18.04.2021 30.04- 02.05.2021 14-16.05.2021 28-29.05.2021 6. Puchar ZPRP
Młodziczek18.04.2021 30.04- 02.05.2021 14-16.05.2021 28-30.05.2021 11-12.06.2021 - Organizacja zawodów - Mistrzostwa Polski.
- 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych.
Podział na grupy 1/16 Mistrzostw Polski.
Indeksy oznaczają pozycję z jakiej drużyna została rozstawiona na podstawie wyników uzyskanych w sezonie 2018/2019 (dla rozgrywek Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych wyniki uzyskane przez Młodzików i Młodziczki, dla Juniorów i Juniorek wyniki uzyskane przez Juniorów Młodszych i Juniorki Młodsze).
W związku z nie rozegraniem szczebla centralnego w kategorii Junior Młodszy i Juniorka Młodsza, rozstawienie drużyn jest identyczne jak w sezonie 2019/2020.
Juniorzy Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 MAZOWIECKIE I LUBELSKIE I 7) POMORSKIE I 1) WIELKOPOLSKIE I 4) 2 ŚLĄSKIE I 5) PODLASKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE I 5) ZACHODNIOPOMORSKIE I 3 ŚWIĘTOKRZYSKIE II PODKARPACKIE II ŁÓDZKIE II DOLNOŚLĄSKIE II 4 OPOLSKIE II MAŁOPOLSKIE II LUBUSKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 DOLNOŚLĄSKIE I 7) ŁÓDZKIE I PODKARPACKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE I 2) 2 LUBUSKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE I MAŁOPOLSKIE I OPOLSKIE I 3 WIELKOPOLSKIE II POMORSKIE II 3) MAZOWIECKIE II LUBELSKIE II 4 ZACHODNIOPOMORSKIE II ŚLĄSKIE II PODLASKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II Juniorki Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 ŚLĄSKIE I 7) ZACHODNIOPOMORSKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE I LUBUSKIE I 2 WIELKOPOLSKIE I 2) DOLNOŚLĄSKIE I 5) LUBELSKIE I 1) ŁÓDZKIE I 3 MAŁOPOLSKIE II OPOLSKIE II PODLASKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II 4 PODKARPACKIE II MAZOWIECKIE II 5) ŚWIĘTOKRZYSKIE II POMORSKIE II 7)
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 PODLASKIE I MAŁOPOLSKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE I OPOLSKIE I 2 POMORSKIE I 3) ŚWIĘTOKRZYSKIE I MAZOWIECKIE I 4) PODKARPACKIE I 3 ZACHODNIOPOMORSKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II LUBUSKIE II ŚLĄSKIE II 4 LUBELSKIE II DOLNOŚLĄSKIE II WIELKOPOLSKIE II ŁÓDZKIE II
Juniorzy młodsi Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 MAZOWIECKIE I 4) WIELKOPOLSKIE I 1) POMORSKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE I 3) 2 KUJAWSKO-POMORSKIE I ŚLĄSKIE I 7) ZACHODNIOPOMORSKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE I 3 LUBELSKIE II ŁÓDZKIE II DOLNOŚLĄSKIE II PODKARPACKIE II 4 MAŁOPOLSKIE II 7) LUBUSKIE II PODLASKIE II OPOLSKIE II
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 PODKARPACKIE I LUBELSKIE I ŁÓDZKIE I 5) DOLNOŚLĄSKIE I 2 PODLASKIE I MAŁOPOLSKIE I 2) LUBUSKIE I OPOLSKIE I 3 ŚWIĘTOKRZYSKIE II MAZOWIECKIE II 5) POMORSKIE II WIELKOPOLSKIE II 4 ŚLĄSKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II ZACHODNIOPOMORSKIE II
Juniorki młodsze Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 WARMIŃSKO-MAZURSKIE I OPOLSKIE I ZACHODNIOPOMORSKIE I LUBUSKIE I 2 POMORSKIE I 4) ŚWIĘTOKRZYSKIE I WIELKOPOLSKIE I ŁÓDZKIE I 3 PODLASKIE II MAŁOPOLSKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II ŚLĄSKIE II 7) 4 LUBELSKIE II PODKARPACKIE II DOLNOŚLĄSKIE II MAZOWIECKIE II
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 MAŁOPOLSKIE I 5) PODLASKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE I ŚLĄSKIE I 2) 2 DOLNOŚLĄSKIE I 1) MAZOWIECKIE I 3) LUBELSKIE I PODKARPACKIE I 3 OPOLSKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II ZACHODNIOPOMORSKIE II LUBUSKIE II 4 ŚWIĘTOKRZYSKIE II ŁÓDZKIE II POMORSKIE II 5) WIELKOPOLSKIE II Organizatorami zawodów 1/16 Mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych Junior, Juniorka, Junior Młodszy i Juniorka Młodsza są mistrzowie z województw wymienionych na pierwszych pozycjach poszczególnych grup. Rozstawiono drużyny z zaznaczeniem miejsca (indeks górny) z poprzednich rozgrywek.System gier: „każdy z każdym" bez rewanżu; turniej trzydniowy.
Harmonogram turniejów 1/16 Mistrzostw Polski:
1 dzień mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 -
1/8 Mistrzostw Polski
Podział na grupy 1/8 Mistrzostw Polski obowiązuje dla kategorii rozgrywek: Junior, Juniorka, Junior Młodszy i Juniorka Młodsza. Gospodarzami - organizatorami rozgrywek 1/8 Mistrzostw Polski są zwycięzcy grup 1/16 Mistrzostw Polski B,D,F,H.
Harmonogram turniejów 1/8 Mistrzostw Polski:
1 dzień mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 GRUPA I GRUPA J GRUPA K GRUPA L 1. 1 DRUŻYNA Z GR. B 1. 1 DRUŻYNA Z GR. D 1. 1 DRUŻYNA Z GR. F 1. 1 DRUŻYNA Z GR. H 2. 1 DRUŻYNA Z GR. A 2. 1 DRUŻYNA Z GR. C. 2. 1 DRUŻYNA Z GR. E 2. 1 DRUŻYNA Z GR. G 3. 2 DRUŻYNA Z GR. D 3. 2 DRUŻYNA Z GR. B 3. 2 DRUŻYNA Z GR. H 3. 2 DRUŻYNA Z GR. F 4. 2 DRUŻYNA Z GR. C 4. 2 DRUŻYNA Z GR. A 4. 2 DRUŻYNA Z GR. G 4. 2 DRUŻYNA Z GR. E -
1/4 (ćwierćfinał) Mistrzostw Polski
Podział na grupy ćwierćfinałowe - obowiązuje dla wszystkich kategorii rozgrywek.
GRUPA M GRUPA N 1. 1 DRUŻYNA Z GR. J 1. 1 DRUŻYNA Z GR. L 2. 1 DRUŻYNA Z GR. I 2. 1 DRUŻYNA Z GR. K 3. 2 DRUŻYNA Z GR. L 3. 2 DRUŻYNA Z GR. J 4. 2 DRUŻYNA Z GR. K 4. 2 DRUŻYNA Z GR. I Harmonogram turnieju ćwierćfinałowego (zakłada się, że drużyna z nr 1 jest gospodarzem-organizatorem turnieju ćwierćfinałowego; w przypadku, gdy drużyna gospodarza-organizatora posiadała będzie inny numer w grupie to wtedy ta drużyna będzie zawsze pełniła rolę gospodarza meczu w protokole zawodów; ta zasada obowiązuje podczas całego turnieju):
1 dzień - mecze w grupach M i N mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień - mecze w grupach M i N mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień - mecze w grupach M i N mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 -
Turniej finałowy Mistrzostw Polski
1 dzień - półfinałowe mecz 1 drużyna 1 z gr. M - drużyna 2 z gr. N mecz 2 drużyna 1 z gr. N- drużyna 2 z gr. M 2 dzień - finałowe mecz 1 o III miejsce (przegrani z meczów M1/N2:N1/M2) mecz 2 o I miejsce (wygrani z meczów M1/N2:N1/M2)
- 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorek, Juniorów Młodszych, Juniorek Młodszych.
-
Organizacja zawodów - Puchar ZPRP
-
1/16 Pucharu ZPRP
Młodzieńcy Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 DOLNOŚLĄSKIE I LUBUSKIE I PODLASKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE I 2 OPOLSKIE I WIELKOPOLSKIE I POMORSKIE I LUBELSKIE I 3 ŁÓDZKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II MAZOWIECKIE II PODKARPACKIE II 4 ŚLĄSKIE II ZACHODNIOPOMORSKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II MAŁOPOLSKIE II
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 ŁÓDZKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE I MAZOWIECKIE I PODKARPACKIE I 2 ŚLĄSKIE I ZACHODNIOPOMORSKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE I MAŁOPOLSKIE I 3 DOLNOŚLĄSKIE II LUBUSKIE II PODLASKIE II ŚWIĘTOKRZYSKIE II 4 OPOLSKIE II WIELKOPOLSKIE II POMORSKIE II LUBELSKIE II Młodziczki Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D 1 OPOLSKIE I WIELKOPOLSKIE I POMORSKIE I LUBELSKIE I 2 DOLNOŚLĄSKIE I LUBUSKIE I PODLASKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE I 3 ŚLĄSKIE II ZACHODNIOPOMORSKIE II WARMIŃSKO-MAZURSKIE II MAŁOPOLSKIE II 4 ŁÓDZKIE II KUJAWSKO-POMORSKIE II MAZOWIECKIE II PODKARPACKIE II
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H 1 ŚLĄSKIE I ZACHODNIOPOMORSKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE I MAŁOPOLSKIE I 2 ŁÓDZKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE I MAZOWIECKIE I PODKARPACKIE I 3 OPOLSKIE II WIELKOPOLSKIE II POMORSKIE II LUBELSKIE II 4 DOLNOŚLĄSKIE II LUBUSKIE II PODLASKIE II ŚWIĘTOKRZYSKIE II Organizatorami zawodów 1/16 Pucharu ZPRP w kategoriach wiekowych Młodzik i Młodziczka są mistrzowie z województw wymienionych na pierwszych pozycjach poszczególnych grup. Rozstawiono drużyny z zaznaczeniem miejsca (indeks górny) z poprzednich rozgrywek. System gier: „każdy z każdym" bez rewanżu; turniej trzydniowy.
Harmonogram turniejów 1/16 Pucharu ZPRP:
1 dzień mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 -
1/8 Pucharu ZPRP Mtodzików i Młodzicze
Gospodarzami - organizatorami rozgrywek 1/8 Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek są zwycięzcy grup 1/16 Pucharu ZPRP C, D, E, F
GRUPA I GRUPA J GRUPA K GRUPA L 1. 1 DRUŻYNA Z GR. C 1. 1 DRUŻYNA Z GR. D 1. 1 DRUŻYNA Z GR. E 1. 1 DRUŻYNA Z GR. F 2. 1 DRUŻYNA Z GR. A 2. 1 DRUŻYNA Z GR. B. 2. 1 DRUŻYNA Z GR. G 2. 1 DRUŻYNA Z GR. H 3. 2 DRUŻYNA Z GR. D 3. 2 DRUŻYNA Z GR. C 3. 2 DRUŻYNA Z GR. F 3. 2 DRUŻYNA Z GR. E 4. 2 DRUŻYNA Z GR. B 4. 2 DRUŻYNA Z GR. A 4. 2 DRUŻYNA Z GR. H 4. 2 DRUŻYNA Z GR. G Harmonogram turniejów 1/8 Pucharu ZPRP:
1 dzień mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 -
1/4 (ćwierćfinał) Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek
Gospodarzami - organizatorami rozgrywek 1/4 (ćwierćfinał) Pucharu ZPRP są zwycięzcy grup 1/8 Pucharu ZPRP I, L.
GRUPA M GRUPA N 1. 1 DRUŻYNA Z GR. K 1. 1 DRUŻYNA Z GR. J 2. 1 DRUŻYNA Z GR. I 2. 1 DRUŻYNA Z GR. L. 3. 2 DRUŻYNA Z GR. J 3. 2 DRUŻYNA Z GR. K 4. 2 DRUŻYNA Z GR. L 4. 2 DRUŻYNA Z GR. I Harmonogram turniejów 1/4 (ćwierćfinał) Pucharu ZPRP:
1 dzień mecz 1 drużyna nr 2 - drużyna nr 3 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 4 2 dzień mecz 1 drużyna nr 4 - drużyna nr 2 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 3 3 dzień mecz 1 drużyna nr 3 - drużyna nr 4 mecz 2 drużyna nr 1 - drużyna nr 2 -
Turniej finałowy Pucharu ZPRP Młodzików i Młodziczek
1 dzień - półfinałowe mecz 1 drużyna 1 z gr. M - drużyna 2 z gr. N mecz 2 drużyna 1 z gr. N- drużyna 2 z gr. M 2 dzień - finałowe mecz 1 o III miejsce (przegrani z meczów M1/N2:N1/M2) mecz 2 o I miejsce (wygrani z meczów M1/N2:N1/M2)
-
Załącznik nr 2
OCENA WYNIKÓW I KOLEJNOŚĆ
DRUŻYN W ROZGRYWKACH BARAŻOWYCH
§ 1
Jedynie zawody barażowe rozgrywane w formie dwumeczu mogą zakończyć się remisem i nie przeprowadza się dogrywki, a w przypadku:
- remisu w pierwszych zawodach, to drugie zawody muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn, a w przypadku ponownego remisu, niezależnie od wyniku, o wyłonieniu zwycięzcy w dwumeczu decydować będą rzuty karne,
- jeśli każdy zespół odniesie po jednym zwycięstwie o wyłonieniu zwycięzcy w dwumeczu decydować będzie większa dodatnia różnica bramek z obu zawodów, a gdy wynosi ona zero „O", to zarządza się rzuty karne.
§2
O kolejności w tabeli, w zawodach barażowych z udziałem więcej niż dwóch (2) drużyn, decydują kolejno następujące kryteria:
- większa liczba zdobytych punktów we wszystkich zawodach;
- jeżeli dwa lub więcej zespotów uzyska tę samą liczbę punktów:
- większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
- większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów,
- większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach,
- losowanie.